Čo sú izoflavonoidy?

Izoflavonoidy patria do skupiny fytoestrogénov bohato sa vyskytujúcich napr. v kvetoch červenej ďateliny alebo v  plodoch sóje (ďalej napr. šošovica, ľan, apod). Izoflavonoidy sú štrukturálne podobné ženskému pohlavnému hormónu estrogénu. Preto sa s výhodou alternatívne a bezpečne používajú pri riešení tzv. klimakterického syndrómu. Selektívne sa viažu na tzv. estragónové receptory (α-estrogénové receptory sa nachádzajú prevažne v prsnom  a maternicovom tkanive, zatiaľ čo  β-estrogénové receptory sa vyskytujú hlavne v CNS, kardiovaskulárnom systéme a v kostiach). Estrogénové receptory sú miesta, kde sa viažu estrogény (hormóny = prenášači informácie zo žliaz s vnútorným vylučovaním alebo sekréciou) na povrchu buniek a ovplyvňujú ich fungovanie, vrátane rastu a množenia.

Izoflavonoidy majú sklon viazať sa 25krát viac k β-receptorom než k α-receptorom (estrogény sa viažu ku všetkým rovnako), pôsobia preto veľmi pozitívne na klimakterické ťažkosti (obehové a psychické) a vývoj osteoporózy. Pri pravidelnom užívaní izoflavonoidy sa tiež zreteľne zlepšuje lipidový profil (teda znižujú hladinu krvných tukov).

Je zaujímavé, že v Ázii a Latinské Amerike sa prejavy klimaktéria objavujú menej. Bolo zistené, že je to spôsobenou i skladbou stravy, ktorá je bohatá práve na izoflavonoidy.

V bežnej strave európskych žien sa však fytoestrogény vyskytujú iba v malom množstve a ich doplňovanie formou výživových doplnkov je dobrým riešením, hlavne u žien nad 45 rokov.