Hormóny v menopauze – čo vy na to?

Ak patríte k tej zriedkavým prípadom žien, ktoré vkĺzli do menopauzy bez citeľných zmien, ani nečítajte ďalej. No ak ste na tom ako ja – a klimaktérium pre vás znamená kopec nových výziev, zaujíma ma váš názor.

Stále si uvedomujem, že „Môj prechod“ zďaleka nie je tým najhorším prípadom, mohlo by to byť dramatickejšie – tak mi to aspoň vraví moja gynekologička. Ale úprimne, zlý spánok, nočné návaly, prezliekanie prepoteného pyžama, rešerš (!) o najúčinnejších antiperspirantoch alebo o zvlhčovaní pošvy (pretože nie všetky ženy si po 50tke vravia, že sex nie je dôležitý…) – to sú detaily, ktoré človeku dokážu otráviť deň.

Iste, mali by sme sa sústrediť na životne dôležité problémy, ako osteoporóza, cholesterol alebo krvný tlak – a možno naozaj som márnivá, ale odmietam už len trénovať skok do rakvy. Bránim sa nedostatku kolagénu, ktorý mi prehlbuje vrásky a magneticky ťahá podbradok, prsia aj zadok k zemi. Možno nemám toľko energie ako kedysi, no irituje ma veta „Čo by ste v tomto veku čakali?“

Čakala by som totiž účinnejšie a najmä bezpečné riešenia. Kedysi takým čarovným prútikom mala byť hormonálna substitučná terapia. A na množstvo ťažkostí naozaj je vhodným riešením. No ako sa ukázalo v štúdii Iniciatívy za zdravie žien pred 30 rokmi, dlhodobé podávanie substitučných hormónov nie je ideálne, pretože môže zvýšiť riziko mozgovej mŕtvice, rakoviny prsníka, demencie alebo inkontinencie. Iste, súčasné farmaceutiká sú iné, než tie, ktoré sa ženám podávali pred 30 rokmi, no aj dnes sa hormonálna substitučná terapia odporúča skôr na zmiernenie akútnych klimakterických ťažkostí, väčšinou maximálne na 5 rokov. A nie každá žena sa cíti komfortne pri predstave HST.

Možno už do daného veku dorastá generácia žien zvyknutá užívať hormonálnu antikoncepciu a takéto riešenie im príde ako bežná výmena jednej tabletky za inú. Ja som zatiaľ rezervovaná a uvažujem nad rôznymi alternatívami. A vy? S čím máte dobré skúsenosti?

Pomohli vám výživové doplnky – ako napríklad Fytofem, ktorý obsahuje prírodné fytoestrogény, vitamíny aj rôzne minerály a navyše, ako jeden z mála na trhu zároveň aj výťažok ploštičníka, ktorý odpradávna používali pôvodní obyvatelia Ameriky na liečbu rôznych ženských ochorení?

P.S.

V klimaktériu klesá nielen hladina estrogénu, ale aj endorfínov – to sčasti vysvetľuje väčšiu náladovosť, úzkosť alebo dni, keď sa meníme na chodiace debny s dynamitom, ktorým k explózii stačí škrtnutie zápalky. Našťastie, endorfíny – hormóny šťastia – si dokážeme vybudiť aj „nechemickou“ cestou. Tak teda aspoň jednu z klimakterických nepríjemností možno zmierniť tým, že si budeme robiť radosť a začneme viac vyhľadávať pozitívne naladených ľudí namiesto škarohlídkov… J

4161 Komentárov

Zanechať komentár

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *